پاسخ به نامه ها


پرسشها و پاسخها

 

 سؤال:

 اگر علم با عمل لازمه راه سعادت است، افرادى چون من (دانشجوى رشته مهندسى) چگونه و از طریق کدام منبع یا منابع مطمئن مى‏توانند به چنین علمى دست یابند؟

 (تهران : و . ح)

 پاسخ:

 علمى که سعادت واقعى و ابدى انسان را در صورت عمل، تأمین مى‏کند، علم خداشناسى و وظیفه‏شناسى است. وظیفه انسان در برابر خداوند - چه وظایف فردى و چه وظایف اجتماعى که همه آنها در پیشگاه خداوند مسؤولیت آورند. بحمداللّه و به برکت انقلاب اسلامى، رسانه‏هاى گروهى گفتارها و نوشتارهاى اندیشمندان اسلامى را بطور مفصّل در زمینه خداشناسى و اخلاق و احکام اسلامى منتشر مى‏سازند و در حدّ مورد نیاز هر انسان - از این علم - بهره‏اى را در اختیار مردم قرار مى‏دهند. البته این علم حدّ و مرز ندارد. خداوند به رسول اکرم‏صلى الله علیه وآله وسلم که سرآمد انسانهاست مى‏فرماید: “و قل ربّ زدنى علما؛ بگو پروردگارا بر علمم بیافزاى.” بنابراین هرچه بیشتر کوشش و تلاش کنید و کتابهاى دانشمندان اسلامى را در این زمینه مطالعه کنید بهتر است. البته باید در تشخیص کتابهاى مفید نیز دقت کنید زیرا نوشته‌هاى نادرست و ضعیف، فراوان است. از نوشته‏هاى اندیشمندان شناخته شده‏اى همانند علاّمه طباطبایى و استاد مطهرى - رضوان الله علیهما - و امثال آنان استفاده کنید.

 سؤال:

 آیا خدا مرا مى‏بخشد؟ چندین سال گناه بزرگى مرتکب شده‏ام ولى اکنون به شدّت پشیمانم و توبه کرده‏ام براى بخشیدن گناه کارهاى زیادى انجام داده‏ام، نماز مى‏خوانم، التماس مى‏کنم، به فقرا تا حدودى کمک مى‏کنم، در خطّ مقدّم جبهه زخمى شده‏ام. مرا راهنمایى کنید آیا خدا مرا مى‏بخشد و توبه‏ام را قبول مى‏کند؟ اگر توبه‏ام قبول نمى‏شود حاضرم محاکمه شوم و...

 (ساوه: امیر م . ب)

  پاسخ:

 خداوند در قرآن کریم مى‏فرماید: “قل یا عبادى الّذین اسرفوا على أنفسهم لاتقنطوا من رحمة اللّه انّ اللّه یغفر الذّنوب جمیعاً...؛ اى بندگان من که بر خود ستم کرده‏اید (و گناه مرتکب شده‏اید) از رحمت خدا مأیوس نشوید، زیرا خداوند همه گناهان را مى‏بخشد.” کسى نیست که گناه نکرده باشد به جز معصومین و همه به لطف و رحمت خداوند امیدوارند و البته از عذاب او ترسان. همان به که همیشه در همین حال که هستید، باشید از کرده خود پشیمان و از خشم الهى ترسان و به لطف او کاملاً امیدوار. چیزى به جز لطف و رحمت او مایه امیدوارى نیست. البته باید بنده توبه کند و با عمل صالح سعى در جبران گذشته داشته باشد ولى به این اعمال نباید دلخوش باشد. تنها مایه دلخوشى لطف و مرحمت خداوند است. سعى کنید با خلوص نیّت در عبادات زمینه ریزش رحمت الهى را فراهم نمایید.

 × خمین : برادر حمید سیاهى

 1- پول را به هر نحو که ممکن است به او برگردانید هرچند متوجه نشود.

 2- نمازهایى که فوت شده قضا کنید، تکلیف دیگرى در این زمینه نیست.

 3- در مورد اول، کفّاره دارد و بقیّه موارد اشکال ندارد. اگر توضیح بیشتر خواستید آدرس بدهید.

 4- اگر با شستن عین نجاست، پاک شده کافى است. باقى ماندن رنگ اشکالى ندارد. از وسوسه بپرهیزید.

 × اندیمشک: برادر س. الف

 توضیح شما کافى نیست ولى ظاهراً طبق آن چه نوشته‏اید غسل بر شما واجب نیست و اگر احتیاطاً غسل کردید باید براى نماز وضو هم بگیرید. اگر آدرس بدهید توضیح بیشترى - ان شاءاللّه - خواهیم داد.

 × گرگان: برادر ح . ب

 1- در تمام مواردى که نوشته‏اید آن آبها پاک است و غسل ندارد.

 2- آدم وسواس نباید به شک خود اعتنا کند و اگر در واقع هم نجس باشد، هیچ مشکلى به وجود نمى‏آید. مگر این خوراکهایى که ما مى‏خوریم یقین قطعى داریم همه آنها در واقع پاکند؟! مسلّماً چنین نیست و اشکالى هم ندارد. نجسى که انسان نجاست آن را نداند اثر شرعى ندارد مگر این که بعداً معلوم شود نجس بوده است.

 × مازندران : برادر ع . خ . ب

 راه حلّ شرعى براى مشکل شما وجود دارد، لطفاً با تلفن 24803 تماس بگیرید.

 × تهران : خواهر ح . خ

 مى‏توانید بر تقلید حضرت امام یا آیة الله العظمى اراکى - رضوان الله علیهما باقى باشید، ولى باید در مسأله جواز بقا بر تقلید میّت از یک مجتهد جامع‏الشرایط زنده تقلید کنید.

 × تهران : برادر م . ع

 1- نقاشى انسان و حیوان کراهت دارد.

 2- گوشت حیوانى که طبق مقررات شرع ذبح نشده است نجس و حرام است و اگر گوشت مشکوک را از بازار مسلمین بخرید اشکال ندارد و اگر در بلاد غیر اسلامى از شخص مسلمان بخرید و احتمال بدهید که او رعایت احکام اسلام را مى‏کند اشکال ندارد. در غیر این صورت خوردن آن جایز نیست.

 3- به حسب ظاهر کتاب ملک صاحب مغازه است اگر خود او نفى مالکیّت نکند باید به او برگردانید و اگر نفى کرد و قابل تعریف نبود خودِ آن یا قیمت آن را به فقیرى صدقه بدهید.