رهنمود های مقام معظّم رهبری


رهنمودها

مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

دولت و ملت ایران برای رضای خدا، حفظ استقلال و آزادی خود و برای مقابله با نفوذ آمریکا در مقابل همه قدرت‌های قلدر جهان ایستاده و بازهم خواهند ایستاد. (23/12/1372)

انسان غالبا بدی‌های کار خودش را نمی‌شاسد. حب به نفس نمی‌گذارد که ما به نواقص و عیوب خود آشنا شویم. اول جستجو  کنیم و بشناسیم و بعد آنها را برطرف کنیم و خود را به خدا نزدیک کنیم و با خدا آشتی کنیم و سپس اشتی با مردم، یعنی داشتن صفا و وفا و نیک رفتاری و نیکوکاری با مردم. با همه قشرها مخصوصا با کسانی که از لحاظ جسمی و مالی و موقعیت اجتماعی و نداشتن راه وچاره زندگی ضعیف هستند، رفتارمان را با آنها تصحیح کنیم و سعی کنیم حالت آشتی با مردم خوب و بندگان خدا داشته باشیم اگر در این جهت پیش برویم و خودمان را لحظه به لحظه پیراسته‌تر کنیم، آن وقت تحویل حال به احسن حال انجام گرفته است.

مسأله ما این نیست که زندگی خودمان را نجات دهیم و فقط گلیم خود را از آب بیرون بکشیم، مسأله این است که ملت ایران همچنان که در شأن اوست در حال پدید آوردن یک تمدن است. پایه تمدن بر صنعت و تکنولوژی و علم نیست، پایه اصلی تمدن بر فرهنگ و بینش و معرفت و کمال فکری انسانی است. این است که همه چیز را برای یک ملت فراهم می‌کند و علم را برای او به ارمغان می‌اورد. (6/1/1373)

اگر ملت‌های اسلامی پیشرفته بشوند- که امیدواریم آن روز برسد- وقتی در حج جمع شدند و در خلال این کنگره مردمی عظیم از برگزیدگان ملت‌ها یک مجلس مفصل چند هزار نفری در آنجا درست بشود و مصوباتی داشته باشند و آن مصوبات در همان حج به تصویب آحاد حجاج کشورهای مسلمان برسد و بعد به دولت‌ها و ملت‌ها ابلاغ شود، این بهترین شکل تجمع عظیم حج است که متأسفانه امروز عملی نیست، زیرا ملتها هنوز آنقدر در این زمینه پیش نرفته‌اند.

کار واجب (در این زمان که ملت‌ها پیش نرفته‌اند) این است که ملت‌ها هر جور که بتوانند نسبت به مصالح دنیای اسلام دلبستگی نشان بدهند و بر وحدت بین خود تأکید کنند و نسبت به دشمنان دنیای اسلام اظهار برائت کنند. این کمترین چیزی است که در حجی که اسلام معین کرده است می‌شود انجام داد و متوقع بود. برائت را که ما از بیرون نیاورده‌ایم وارد حج کنیم. برائت جزء حج و روح حج و معنای واقعی این اجتماع عظیم است.

کجا مسلمین صدای خودشان را علیه این همه نامردمی که نسبت به مسلمانان در دنیا انجام می‌گیرد یکی کنند؟ و آن را به دنیا اعلام کنند و به گوش طراحان سیاست‌های خائنانه برسانند؟ غیر از حج کجا می‌توانند این کار را بکنند. ببینید امروز در اروپا با مسلمین چه می‌کنند؟ این قضایای بوسنی و به خصوص قضایای هفته اخیر گوراژده واقعا گریه‌اور است. انسان نمی‌تواند هیچ توصیفی برای اهمیت و عظمت این فاجعه پیدا کند و هر چه در کلام بگوئیم کوچکتر از واقعیت است.

آنچه که امروز دنیا و استکبار مسلط بر دنیا را نسبت به مسلمین مظلوم بوسنی و هرزگوین این جور خشمگین کرده است وجود یک کشوری است که ملت آن مسلمانند. آنها این را نمی‌توانند تحمل کنند. این وضع مسلمین دنیاست. آن وقت سازمان‌های بین‌المللی و بدتر و زشت‌تر از همه، سازمان ملل در این قضیه بدترین‌ امتحان را دادند. بنده عرض می‌کنم این دبیر کلی که امروز در رأس تشکیلات سازمان ملل است باید بداند که آنچنان سابقه بدی برای خودش در بین مسلمین ایجاد کرد که این سابقه به هیچ قیمتی دیگر اصلاح نخواهد شد. (1/2/1373)

چطور ممکن است کسی با اسلام و آیات حج در قرآن و اهمیت وحدت آشنا باشد ولی نفهمد که این اجتماع عظیم برای مقاصد و مفاهیم عالی و الهی سیاسی است. مربوط به همین مسلمین است، برای وحدت و حل مشکلات دنیای اسلام است. برای اجتماع دلها و نزدیک شدن آنها به یکدیگر است. اما اگر مراد این است که حج وسیله‌ای برای پیشبرد سیاست‌های ظالمانه قدرت‌‌های بزرگ نشود، ما این را قبول داریم ... کجا مسلمین صدای خودشان را علیه این همه نامردمی که نسبت به مسلمانان در اینجا انجام می‌گیرد یکی کنند؟ (1/2/1373)