رهنمود های مقام معظّم رهبری


رهنمودها

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای:

* فقه مصطلح اسلامی از علم حقوق مصطلح جهانی، بسی گسترده‌تر است و در میان فقه مذاهب مختلف اسلامی، فقه امامیه که متخذ از مذهب اهل بیت(ع) است دارای ذخیره‌ای گرانبها و دریای عمیقی از تحقیق و تفریع است که نظیر ‌آن را در فقه مذاهب دیگر اسلامی نمی‌توان یافت و این به فقه شیعه غنای فوق العاده و بی‌همانندی بخشیده است.

* هنوز توان عظیم فقه، در گره‌گشائی معضلات زندگی و حل نقاط کور در مناسبات اسلامی فرد و جامعه، به کار گرفته نشده، و بعضا، شناخته نشده است. پدیده‌های روز بروز زندگی در مقام استفهام و استفتاء از فقه اسلامی، طبعا باید به پاسخی قانع کننده و حکمی قابل استدلال برسد.

* فقها عصر باید با روشن‌بینی و احاطهعلمی و پایبندی به روش فقاهت از یکسو، و آزاد اندیشی و شجاعت علمی از سوی دیگر، مفاهیم جدیدی را در فقه،  کشف کرده و احکام تازه‌ای را با استناد به کتاب و سنت، عرضه کنند. و این تکمیل فقه است.

(14/11/1372)

* هیچ ملتی و کشوری بدون مجاهدت بهترین فرزندانش نتوانسته است از شر سلطه بیگانگان که زشت‌ترین خفت و خواری برای یک ملت است، خود را نجات دهد. امروز هم مجاهدت جوانان و برگزیدگان در میدان‌های دیگر لازم است: میدان سازندگی، میدان آگاهی از کید دشمنان، میدان تلاش برای خودسازی علمی و اخلاقی، میدان ایجاد امید در مردم و مبارزه با دیو یأس، میدان مبارزه با تبلیغات دشمنان مستکبر، میدان وحدت و همکاری و همبستگی ملی.

(16/11/1372)

*  دین و تقوی پایه و قاعده اصلی حرکت عظیم انقلاب اسلامی است و حضرت امام خمینی«ره» مظهر تقوا، توجه، معرفت، اخلاص و عمل برای خدا بود و اگر جز این بود چنین حرکتی تحقق نمی‌یافت.

* حضرت امام خمینی«ره» با حمایت دست نیرومند الهی، حکومت اسلامی را در دنیای دور افتاده از ارزش‌های معنوی پایه‌گذاری کرد اما واقعیت آن است که بسیاری هنوز عظمت پدیده امام و انقلاب را احساس و درک نکرده‌اند و باید تلاش کنیم که این حقیقت بزرگ را در فضای زندگی مسلمانان در ایران و جهان ملموس کنیم و آن را گسترش دهیم.

(18/11/1372)

* ارزش­های اسلامی در متن خود، دانش، تخصص، فن، ابتکار و نوآوری را به همراه دارد و کسانی که در ارتش اسلام خدمت می‌کنند باید رفتارشان اسلامی باشد و در جهت اسلام حرکت کنند و کیس که به ارزش‌های اسلام نام و انقلاب پایبندگی بیشتری داشته باشد ارزشمندتر محسوب می‌شود زیرا چنین فردی در میدان کار و ابتکار حتی با وجود خطر وارد می‌شود و خالصانه قدم برمی‌دارد.

(20/12/1372) 

* دشمنان اسلام امروز خصومت خود را علیه جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر ابزار فرهنگی، تبلیغاتی و رسانه‌ای نشان می‌دهند که تأثیر آن در مواردی از تعارض اقتصادی و سیاسی نیز شدیدتر و بیشتر است، لذا در چنین شرایطی جامعه انقلابی و اسلامی ایران باید ضمن محاسبه دقیق حضور دشمنان، مواضع خود را در هر مورد متناسب با حرکت دشمن اتخاذ کند که در این زمینه صدا و سیما مسئولیتی سنگین، مهم و حساس بر عهده دارد.

(24/11/1372)

* دنیای کفر و نفاق و ظلم و طغیان که امروز از بیداری ایمان اسلامی در وحشت بسر می‌برند دست به دس هم دادند تا خود را از اثرات و نفوذ امواج تقوا و ایمان اسلامی رها سازند و آنچه که اکنون در اقصی نقاط جهان نظیر بوسنی، فلسطین، لبنان، الجزایر و کشمیر جریان دارد گویای بغض و کینه شدید اهل ظلم نسبت به اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

(18/11/1372)