نگاهی به رویدادها


«انا لله و انا الیه راجعون»

* امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و پیشوای مسلمین جهان در سن 89 سالگی در ساعت 26/10 شب یک شنبه 14/3/68 به ملکوت اعلی پیوست.

* سران سه قوه به مدت یک هفته را تعطیل رسمی و 40 روز در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کردند.

* وصیت نامه الهی ـ سیاسی حضرت امام در مجلس خبرگان و توسط آیت الله مشکینی از مهر و موم باز و قرائت شد.

* میلیون ها تن از مردم داغدیده ایران اسلامی از اولین ساعات بامداد امروز به محض اطلاع از درگذشت جانگذاز و جانسوز رهبر انقلاب به شیون و زاری و سینه زنی و سوگواری پرداختند.

14/3/68

* بزرگترین تشییع تاریخ، امروز با بدرقه پیکر مطهر امام برگزار شد. در این تشییع بزرگ بیش از ده میلیون نفر از عزاداران پیرو امام شرکت داشتند.

* حضور میلیون ها تن که از سراسر کشور برای تشییع پیکر مطهر امام به تهران آمده بودند مصلی را با زنجیر انسانی به بهشت زهرا متصل کرد.

* آیت الله سید علی خامنه ای با رای بیش از چهار پنجم اعضاء مجلس خبرگان به سمت رهبر انقلاب انتخاب شد.

16/3/68

* رئیس جمهوری و رئیس شیعیان پاکستان، چند تن از رهبران مجاهدین مسلمان افغانستان، رئیس مجلس خلق الجزایر و هیات همراه، رئیس کنگره خلق لیبی و هیات همراه، وزیر خارجه هند و دو تن از وزرا و یک هیات عالی رتبه، روحانیون و اندیشمندان مسلمان انگلیس، وزیر مشاور در امور اجتماعی ترکیه، وزیر مشاور در امور خارجی کویت و گروهی از مردم پاکستان و هم چنین معاون رئیس جمهوری اتیوپی و 220 خبرنگار، فیلمبردار و عکاس رسانه های گروهی خارجی در مراسم تشییع پیکر مقدس حضرت امام شرکت داشتند.

* پرچم سازمان ملل به مناسبت ارتحال امام خمینی نیمه افراشته شد.

17/3/68

* چندین نفر از مردم داغدیده کشور در سوگواریهای امام به شهادت رسیدند.

* دبیرکل جمعیت هلال احمر: 14 هزار تن در مراسم وداع، تشییع، تدفین و سوگواری امام مصدوم شدند.

* 2500 نفر از اساتید، طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم به منظور شرکت در مراسم هفتمین روز رحلت حضرت امام خمینی و هم چنین بیعت با رهبر جمهوری اسلامی ایران پیاده عازم بهشت زهرا شدند.

* رئیس مجلس: انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری جمهوری اسلامی، دست آوردی عظیم و نشات یافته از رهنمودهای حضرت امام است.

* سال وفات حضرت امام (1409 هجری قمری) به حروف ابجد برابر با «حجت الحق موسوی خمینی» و (1368 هجری شمسی) برابر با «هو المغفور» می باشد.

20/3/68

* حضرات آیات جوادی آملی، صانعی، نوری، شیرازی، شاه آبادی، شمس، طاهری و بنی فضل مقلدین حضرت امام را به تقلید از آیت الله العظمی اراکی ارجاع دادند و طبق فتوای آیت الله العظمی اراکی مقلدین حضرت امام می توانند بر تقلید از ایشان باقی بمانند.

* دهها میلیون انسان عاشق در هفتمین روز رحلت حضرت امام خیمنی، ضمن تجدید عهد با امام به سوگواری پرداختند.

* حجة الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی در مزار مطهر امام خمینی: امام بزرگوار! ارتحال شما به اندازۀ حیات شما به اسلام خدمت می کند.

* پیام آیت الله العظمی اراکی به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران: انتخاب شایسته جنابعالی به مقام رهبری جمهوری اسلامی مایه دلگرمی و امیدواری ملت قهرمان ایارن است.

22/3/68

* تاکنون صدها میلیون ریال برای بنای مرقد مطهر حضرت امام به حساب جاری 200 بانک ملی واریز شده است.

* حضرات آیات رضوانی، قدیری، خاتم و کریمی تقلید از آیت الله اراکی را صحیح اعلام کردند.

* هزاران تن از طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه قم و روحانیون 20 کشور جهان با آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بیعت کردند.

23/3/68