اولین پیام رهبر جمهوری اسلامی آیة الله خامنه ای


اولین پیام رهبر جمهوری اسلامی آیة الله خامنه ای

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین

ملت شریف و عزیز ایران! امت سرافراز و قهرمان، مردم آگاه و نستوه، برادران و خواهران هم میهن و مسلمان. خبرگان منتخب مردم در اجلاس فوق العادۀ خود که بلافاصله پس از اعلام مصیبت جانگداز فقدان رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی قدس الله نفسه الزکیه برگزار کرد، این جانب را به عنوان رهبری نظام جمهوی اسلامی ایران برگزیده است. این، مسئولیتی عظیم و امانتی گران و آزمایشی بزرگ است که فقط با تائیدات الهی و توجه و د عای حضرت ولی عصر روحی فداه و پشتیبانی و حمایت شما صاحبان اصلی انقلاب و کشور، می توان بر دوش گرفت و به سر منزل رسانید و از آن سربلند بیرون آمد.

اکنون پس از رحلت رهبر فقید و عزیز ما حضرت امام خمینی قدس سه همه ما گنجینه ای بس گرانبها از نمونه های رهبری بی نظیر آن بزرگمرد تاریخ و آن چهرۀ استثنائی دوران معاصر، در اختیار داریم. امام خمینی شخصیتی آن چنان بزرگ بود که در میان بزرگان و رهبران جهان و تاریخ به جز انبیاء و اولیاء معصومین علیهم السلام به دشواری می توان کسی را با این ابعاد و این خصوصیات تصور کرد. ‌آن بزرگوار قوت ایمان را با عمل صالح، و ارادۀ پولادین را با همت بلند، و شجاعت اخلاقی را با حزم و حکمت، و صراحت لهجه و بیان را با صدق و متانت، و صفای معنوی و روحانی را با هوشمندی و کیاست، و تقوی و ورع را با سرعت و قاطعیت، و ابهت و صلابت رهبری را با رقت و عطوفت و خلاصه بسی خصال نفس و کمیاب را که مجموعه آن در قرنها و قرنها به ندرت ممکن است در انسان بزرگی جمع شود، همه و همه را با هم داشت. الحق شخصیت آن عزیز یگانه، شخصیتی دست نیافتنی و جایگاه والای انسانی او جایگاهی دور از تصور و اساطیر گونه بود. او رهبر و پدر و معلم و مراد و محبوب ملت ایران و امید روشن همه مستضعفان جهان و به خصوص مسلمانان بود. او عبد صالح و بندۀ خاضع خدا و نیایشگر گریان نیمه شب ها و روح بزرگ زمان ما بود او الگوی کامل یک مسلمان و نمونه بارز یک رهبر اسلامی بود.

او به اسلام عزت بخشید و پرچم قرآن را در جهان به اهتزاز در آورد، و او ملت ایران را از اسارت بیگانگان نجات داد و به آنان غرور و شخصیت و خودباوری بخشید، و اوصلای استقلاب و آزادگی را در سراسر جهان سرداد و امید را در دلهای ملل تحت ستم جهان زنده کرد، و او در عصری که همه دست های قدرتمند سیاسی برای منزوی کردن دین و معنویت و ارزشهای اخلاقی تلاش می کردند، نظامی براساس دین و معنویت و ارزش های اخلاقی پدید آورد و دولت و سیاستی اسلامی بنیان نهاد، و او جمهوری اسلامی را ده سال در میان طوفان های سهمگین و حوادث سرنوشت ساز، قدرتمندانه اداره و حراست و هدایت کرد و به نقطه ای مطمئن رسانید، ده سال رهبری او برای مردم و مدیران ما، یادگاری فراموش نشدنی و ذخیره ای بس گرانبهاست.

رهبری نظام جمهوری اسلامی اکنون با این ذخیرۀ ارجمند و تمام نشدنی و نیز با آن تصویر والا و دست نیافتنی از شخصیت رهبر کبیرمان روبرو است.

نه اینجانب که طلبه کوچک با کاستی ها و قصورهای فراوان است و نه هیچ فرد دیگری در جمهوری اسلامی قادر نیست که به قله آن شخصیت ممتاز و استثنائی دست یابد و خود را با پدر و معمار انقلاب اسلامی و سازنده و پردازندۀ جمهوری اسلامی مقایسه کند. او آن نخستین بود که دومین نداشت و فاصله میان او وامثال این جانب فاصله ای ژرف و ناپیمودنی است. لیکن اکنون این فرصت بزرگ و استثنائی برای امثال این جانب وجود دارد که از آن ذخیرۀ بسیار گرانبها همه چون ودیعه الهی و الهامی معنوی بهره مند گردیم.

اینجانب که خود را شاگردی متواضع و فرزندی مطیع و مریدی دلباخته آن روح الله می دانم این توفیق را داشته ام که در تمام مدت ده سال و چند ماه پس از ورود رهبر کبیر به ایران تا لحظه عروج آن روح ملکوتی، از آن سرچشمه فیاض سیراب شده و لحظه لحظه جریان مبارک آن هدایت الهی را با همه وجود لمس کنم. سخن و اشارات او، اندیشه و نصیحت او، دستور و توصیه او، و بالاخره عمل و رفتار او عطیه های گوناگونی بود که سخاوتمندانه از آن قله مصفا می جوشید و معدودی از یاران او را که در دامنه بودند پیوسته بهره مند می کرد.

درس او تنها آن نبود که در حوزۀ علمیه از او فرا گرفتیم یا در دوران شانزده ساله مبارزه از دور و نزدیک به جان نوشیدیم، بزرگترین و ماندگارترین درس او آنها بود که در این ده سال هم چون آیات حکمت به جان و دل خریدیم و در لوح ضمیر ثبت کردیم. به کمک و ارادۀ الهی هیچ حادثه و هیچ انگیزه ای نخواهد توانست آن را که بخشی از وجود ماست از ما جدا کند و این جانب در مسئولیت خطیر و جدید خود ملتزم و متعهدم که مو به مو آن درس های الهی را به کار بندم.

اکنون که تکلیف خطیر و بار سنگین این امانت الهی به وسیله خبرگان و برگزیدگان ملت به این جانب محول شده است، لازم می دانم در این روزهای حساس و فراموش نشدنی توجه همه آحاد ملت عزیز و مسئولان کشور را به نکاتی جلب کنم:

1ـ دشمنان زخم خورده و کمین کردۀ انقلاب سال ها انتظار چنین روزهایی را کشیده اند و اکنون هم چون خفاشانی که غروب خورشید را انتظار می برند در صدد تحرکات خبیث و پلید خود می باشند. اگر چه طوفان احساسات مقدس ملت که این روزها هم چون آتشفشانی فضای کشور را گداخته، به بدخواهان و فتنه انگیزان داخلی و نیز به دشمنان کینه ورز خارجی مجال هیچ گونه شرارت نخواهد کرد و هر حرکتی بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی را که ارزنده ترین میراث رهبر کبیر و فقید ماست به آتش خواهد کشید، ولی حفظ آمادگی و هشیاری و حضور در صحنه و حساس بودن در برابر تحرکات مشکوک، امروز از جمله فرایض عمومی است.

استکبار جهانی از لحظه پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون هرگز سودای تضعیف بلکه محو جمهوری اسلامی را از سر بیرون نکرده، هم چنان که از هیچ اقدام ممکن و مقرون به صرفه نیز در این راه خودداری نورزیده است و تا آن گاه که ملت و مسئولان جمهوری اسلامی پایبند به استقلال و عزت ملی و اصول اسلامی خود می باشند. این انگیزه را در خود نگاه خواهد داشت منتهی به فضل و مدد الهی و بنابر قوانین خلقت و تاریخ، در برابر عزم و اراده و آمادگی ملت، کاری از او ساخته نبوده و کید و مکر  او به جائی نرسیده است، و خواست خداوند همواره نیز همین گونه خواهد بود انشاءالله. لذا این جانب از همه آحاد ملت و اقشار گوناگون می خواهم که حفظ آمادگی و هشیاری و توجه به توطئه های دشمنان را فریضه انقلابی خود بدانند و نیات پلید دشمنان را از موضع گیریهای سیاسی و تبلیغاتی جهانی آنان و نیز شایعه پردازی ها و ایجاد مضیقه های اقتصادی کشف کنند و بدانند که در صورت آمادگی و هشیاری، همه توطئه های دشمن خنثی می گردد و پیروزی از آن ملت ایران خواهد بود.

2ـ همان طور که رهبر کبیر و عزیز ما بارها تکرار می کردند و در وصیت نامه سیاسی ـ الهی خود نیز بر آن تاکید ورزیده اند وحدت کلمه و وحدت صفوف ملت ما که رمز پیروزی انقلاب بود، رمز بقاء و سلامت و تداوم آن نیز هست. تقسیم شدن ملت به گروهها، و دسته های متعارض و عمده کردن اختلافات کم اهمیت و احساسات غیر منطقی و به فراموشی سپردن اصول مهمی که میان همه ملت ما و لااقل میان اکثریت عظیمی از آنان مشترک است و به فراموشی سپردن حضور دشمن و خطرات جبران ناپذیر ناشی از آن، بزرگترین فاجعه برای ملتی است که می خواهد حق تضییع شدۀ خود را احیاء کند و خود را از وابستگی به بیگانگان برهاند. ما با راه درازی که به سوی آیندۀ درخشان کشور و ملتمان در پیش داریم و با دشمنان عنودی که مایلند به هر قیمت ما را از پیمودن این راه و رسیدن به آن آینده مانع شوند، به حکم عقل و دین و تجربه باید صفوف خود را مستحکم و یکپارچه کنیم و از اختلافات بپرهیزیم.

دوگونگی سلیقه ها و حتی بینش ها در هنگامی که اصول مشترکی همه ملت را به یکدیگر از بن و بنیاد پیوند می دهد، به هیچ وجه نباید به معارضه و جدال بیانجامد.

در این دوران حساس که سیاست های بیگانه از مدت ها پیش به خود وعده داده بودند که در آن شاهد اختلافات شدیدی میان ملت ما باشند، برادران و خواهران عزیز هم میهن باید بیش از همیشه به حفظ وحدت و هماهنگی اهتمام ورزند و مانند گذشته، دشمنان اسلام و ایران را مایوس کنند. شایسته است که علماء اعلام و ائمه محترم جمعه و گویندگان اسلامی و طلاب و دانشجویان عزیز و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و روشن فکران و نویسندگان و هنرمندان، این حقیقت والا را با هزار زبان برای همه روشن و همه را بدان اشاره کنند.

3ـ از اوائل پیروزی انقلاب، یکی از توطئه های دشمنان که سعی می شد به وسیله عناص خائن در داخل کشور به مرحله اجرا درآید. به رکود کشیدن کارهای کشور و تعطیل حرکت و تولید و آفرینش و نوآوری علمی و عملی بود. خوشبختانه با هشدارهای مکرر حضرت امام قدس سره الشریف و هشیاری و آگاهی مردم همواره این توطئه خباثت آمیز که به زبان هدف های انقلاب و بر ضد آسایش و رفاه عموم است، خنثی می گردیده است. در این برهه حساس که دشمنان بیش از همیشه به خرابکاری در نظام جمهوری اسلامی می اندیشند لازم است که با هوشیاری عموم ملت، این توطئه نیز خنثی گردد. امروز باید علی رغم خواست دشمن، چرخ های نظام جمهوری اسلامی بهتر و روانتر از همیشه حرکت کند، باید روند تولید داخلی اعم از تولیدات کشاورزی و صنعتی شتاب گیرد و دستگاه های اداری و دولتی و نهادهای انقلابی، حوزه های علمیه و دانشگاه های و مراکز تحقیقاتی، موسسات فرهنگی و هنری، روند حرکت خود کفائی در ارتش و سپاه و سایر مراکز تولیدی، مراکز کسب و پیشه وری و دیگر بخش های دولتی و غیر دولتی که به نحوی در ادارۀ امور کشور و تامین نیازهای حال و آینده جامعه نقش دارند، با همتی بلندتر و انگیزه ای بیشتر از گذشته به کار مشغول باشند. این جانب از همه کسانی که در تنظیم و ادارۀ امور جاری کشور نقشی بزرگ یا کوچک دارند، از کارگران و عناصر فنی، کشاورزان و روستائیان، مدیران و کارکنان دولتی، علماء اعلام و روحانیون محترم، دانشگاهیان و دانشجویان، کسبه و پیشه وران، نویسندگان و گویندگان و هنرمندان، نیروهای ملح و قوای نظامی انتظامی، مسئولان نهادهای انقلابی و دیگران صمیمانه درخواست می کنم که با توجه به این که امروز اهتمام دشمنان نسبت به ما مضاعف است آنان نیز کار و تلاش خود را مضاعف کنند و در فضایی آکنده از صفا و خلوص و همکاری و هوشیاری، دشمنان را از تعرض به جمهوری اسلامی مایوس کنند. مخصوصا از دولت محترم و مجلس معظم شورای اسلامی که هر یک به نحوی با برنامه های پنج ساله بازسازی کشور ارتباط دارند این مسئله را مشمول اهتمام شایسته خود بنمایند.

  نیروهای مسلح بیش از دیگر قشرها و ماموران نظام جمهوری اسلامی، لازم است به آمادگی و استعداد انسانی و ابزاری خود اهمیت دهند. اگر چه تجربه ده سال گذشته به همه دشمنان ما نشان داده است که تهاجم نظامی به ملت و کشور انقلابی ما، موجب خسران و سرافکندگی خود و آن مهاجمان خواهد شد. با این حال از آن جا که تعلل های زیاد در عمل به قطعنامه 598 از طرف مقابل دیده شده فلذا با تاکید بر این که ما به طور قاطع طرفدار استقرار صلح با ثبات و با دوام در منطقه می باشیم ضروری است آمادگی و استعداد نیروهای نظامی به طور کامل حفظ شود، ارتش و سپاه دو بازوی نیرومند نظام اند و لازم است با تبادل همکاریها میان آن دو، روز به روز توانائی و استعداد و قدرت آنها افزوده شود و بسیج مستضعفین که همواره مایه مباهات بوده باید تقویت گردد.

5ـ حضرات ائمه محترم جمعه و نمایندگان سیاسی و مالی حضرت امام قدس سره در مراکز استان و شهرستان ها و مراکز خارج کشور و دستگاههای دولتی و نهادهای انقلابی و ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته انقلاب اسلامی و ژاندارمری و شهربانی جمهوری اسلامی و هلال احمر و اوقاف و دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه و مطبوعات و نمایندگان روحانی دانشگاه ها کلا در مسئولیت های خود ابقاء می گردند. و لازم است به وظایف مقررۀ خود با کمال اهتمام و دقت اشتغال داشته باشند. از حضرات ائمه محترم جمعه چه منصوبین به حم حضرت امام قدس سره الشریف و چه منصوبین دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه تقاضا می کنم که در این روزهای حساس و مهم ضمن تسلیت به ملت عزیزمان که پدر مهربان خود را از دست داده اند و تشکر از این همه ابراز وفاداری و اخلاص، همگان را به حضور در صحنه و حفظ دست آوردهای انقلاب و وحدت کلمه دعوت و به تقوا و توجه و توکل به خدا توصیه نمایند.

6ـ این جانب به طور ویژه به فرزندان شاهد و خانواده های معظم شهدا و اسرا و جانبازان و نیز به خود دلیر مردان اسیر که هنوز اسارت را تحمل می کنند و نیز به جانبازان عزیز که مورد عطوفت ویژۀ رهبر کبیرمان بودند صمیمانه تسلیت عرض کرده و صبر و بردباری آنان را به خاطر فقدان پدر مهربان و رئوف، و عالی قدرشان از خداوند شکور و منان مسئلت می نمایم هم چنین به همه ملت بزرگ و رشید و وفادارمان که حقیقتا با ابراز وفاداری شورانگیز خود در این چند روز، انقلاب و اسلام را سرافراز و روح بزرگ رهبرمان را شاد کردند، با همه وجود تسلیت می گویم و به آنان عرض می کنم که شا ملت بزرگ با این صفا و فداکاری به حق شایسته الطاف الهی هستید و امیدوارم مشمول برکات دائمی پروردگار و شاهد پیروزی نهایی و وصول به هدف های متعالی رهبر فقید عزیزمان باشید.

7ـ وظیفه خود می دانم احترام و قدردانی عمیق خود را نسبت به بیت معظم و خاندان جلیل رهبر کبیر و فقیدمان به ویژه یادگار عزیز و محبوب ایشان جناب حجة الاسلام آقای حاج سید احمد خمینی براز دارم. همه کسانی که به امام عزیزمان عشق و ارادت داشته اند باید بدانند که سلامت و نشاط امام عزیز در طول سال های متمادی مدیون زحمات و تلاش های فداکارانه فرزند گرامی ایشان است و اگر فعالیت دلسوزانه و هوشمندانه و مدیریت های همراه با ابتکار ایشان در ادارۀ محیط کار و زندگی حضرت امام نمی بود شاید ما از مدتها پیش از نعمت وجود و حضور رهبر کبیرمان محروم می شدیم.

این جانب ضمن تشکر و قدردانی فراوان از ایشان و عرض مجدد تسلیت به مناسبت این مصیبت عظیم و این غم جانکاه، از خدای متعال توفیقات روز افزون ایشان را مسالت می کنم. هم چنین وظیفه خود می دانم که از برادران فداکار تیم پرشکی و پزشکان معالج و مراقب حضرت امام قدس سره چه آنان که در طول سالیان گذشته به طور مستمر و با تلاش اعجاب انگیز به مراقبت و درمان معظم له اشتغال داشتند و چه آنان که در عمل جراحی اخیر به صورت شبانه روزی و فارغ از استراحت و نیازهای شخصی به درمان معظم له پرداختند و همه دستیاران و کمک کارانشان صمیمانه تشکر کنم.

در پایان لازم می دانم بر این نکته تاکید کنم که خلوص و وفاداری و عشق و ایمانی که شما ملت عزیز در این امتحان بزرگ الهی از خود نشان دادید یکی از درخشان ترین و ماندگارترین یادگارهای عظمت شما و رهبر کبیرتان خواهد بود. به حق باید گفت که امامی آن چنان را امتی این چنین شایسته است. امید و اطمینان داشت که تائید الهی شامل حال شما خواهد بود. و بی شک پیروزی نهائی که عطیه الهی به مومنین مقاوم و متوکل است با حفظ ایمان و روحیه مقاومتی و توکل به آنان ارزانی خواهد داشت.

انه ولی التوفیق

سید علی خامنه ای

18 خرداد 68 / چهارم ذیقعده الحرام 1409